Jak się pozbyć rozstępów? Skorzystaj z zabiegu laserowego

usuwanie rozstepow

Utrzymywanie masy ciała na stabilnym poziomie i odpowiednia pielęgnacja skóry to właściwe kroki, aby zapobiegać tworzeniu się rozstępów. Jednak w wielu przypadkach po prostu nie da się ich uniknąć, bo niebagatelną rolę w ich powstawaniu odgrywają czynniki genetyczne i hormonalne (ciąża, okres dojrzewania). Na szczęście są skuteczne metody ich usuwania, na przykład laseroterapia.

Rozstępy – problem trudny do usunięcia

Dla większości kobiet rozstępy są nieuniknionym skutkiem ubocznym ciąży. Mogą również pojawiać się u kulturystów, a także u każdej innej osoby, która przybrała lub straciła na wadze w krótkim czasie. U niektórych osób pojawiają się podczas gwałtownego wzrostu ciała w okresie dojrzewania. Najczęściej pojawiają się na brzuchu, pośladkach, plecach, udach, a także na biuście.

Chociaż na drogeryjnych i aptecznych półkach znajdziemy niezliczoną liczbę kosmetyków, które rzekomo pomagają w usuwaniu rozstępów, to większość z nich tylko poprawia elastyczność skóry i ewentualnie zapobiega powstawaniu nowych zmian. Z istniejącymi już rozstępami trudno poradzić sobie domowymi sposobami. Trzeba więc sięgnąć po skuteczniejsze metody z zakresu medycyny estetycznej i ewentualnie chirurgii plastycznej. Ze świeżymi i już utrwalonymi rozstępami świetnie radzą sobie różnego rodzaju lasery.

Jaki laser na rozstępy?

Rozstępy to trwałe zmiany w skórze właściwej. Zabiegi laserowe mogą zmniejszyć ich głębokość, a w niektórych przypadkach sprawić, że staną się one praktycznie niewidoczne. Efektywność zabiegu zależy przede wszystkim od wieku rozstępów (im starsze, tym trudniej je usunąć) oraz od użytego lasera (im głębsze jego działanie, tym skuteczniejsza terapia). Na efekty zabiegu wpływa również to, jak dbasz o skórę po jego zakończeniu. Należy bezwzględnie przestrzegać zaleceń lekarza. Jednym z takich zaleceń jest ochrona skóry przed działaniem promieni słonecznych – w trakcie oraz przez kilka tygodni po zakończeniu laseroterapii.

Lasery są najskuteczniejsze w przypadku niedojrzałych rozstępów – takich, które nadal są czerwone. Nie oznacza to, że są one bezużyteczne w przypadku utrwalonych zmian (przybierających kolor biały). Takie urządzenia, jak laser pikosekundowy Discovery Pico, dostępny w katowickiej Klinice Miracki, doskonale radzą sobie z każdym rodzajem rozstępów. Trzeba jednak mieć na uwadze, że starsze zmiany skórne będą potrzebowały większej liczby zabiegów niż świeże, czerwone rozstępy.

Na czym polega laserowe usuwanie rozstępów?

Zabieg na rozstępy wykonywany jest przez lekarza medycyny estetycznej. Ze względu na zastosowanie nowoczesnej technologii i zaawansowanego systemu chłodzenia w laserze Discovery Pico, znieczulenie nie jest konieczne. Lekarz przesuwa głowicą lasera po leczonym obszarze, wykonując „świetlne strzały” w odpowiednich miejscach. Zabieg trwa od kilku (w przypadku świeżych i niewielkich rozstępów) do maksymalnie dwudziestu-dwudziestu kilku minut. Skóra po laserowym usuwaniu rozstępów jest mocno zaczerwieniona, pojawiają się na niej niewielkie wybroczyny, które następnie zamieniają się w płytkie strupki. Wszelkie skutki uboczne ustępują w ciągu kilku dni.

Działanie lasera na rozstępy w dużej mierze opiera się na stymulacji kolagenu i elastyny w głębokich warstwach skóry, gdzie występują te zmiany. Jednocześnie kontrolowanemu uszkodzeniu ulega naskórek, co pomaga w wygładzeniu i wzmocnieniu wierzchniej warstwy skóry. Nowo wytworzona tkanka staje się gęstsza i mocniejsza, a rozstępy dzięki temu – mniej widoczne.

Chociaż w wielu przypadkach trudno jest całkowicie pozbyć się rozstępów, zabieg laserowy pomaga w ich wygładzeniu, sprawiając, że stają się one podobne do otaczającej je zdrowej skóry. Na optymalne efekty trzeba poczekać nawet kilka tygodni po wykonaniu ostatniego zabiegu w zaleconej przez lekarza serii.

Dowiedz się więcej na temat skutecznych metod walki z rozstępami – skontaktuj się ze specjalistami z Kliniki Miracki w Katowicach.