KulturaCo jest najważniejsze w salach koncertowych?

Co jest najważniejsze w salach koncertowych?

Na terenie Polski znajduje się wiele wyjątkowych obiektów kulturalnych, które charakteryzują się jedną wspólną cechą. To dzięki niej doznania muzyczne podczas koncertów w tych budynkach są niepowtarzalne i gromadzą tysiące miłośników muzyki. Mowa oczywiście o doskonałej akustyce, która jest wspólnym mianownikiem wielu filharmonii, sal koncertowych i oper. Sale w budynkach takiej rangi spełniają najwyższe wymagania doświadczonych ekspertów. Przyjrzyjmy się, jakie cechy pozwalają nam cieszyć się wyjątkowymi koncertami i co wpływa na ich nieprzeciętną akustykę.

Projektowanie, materiały, eksperci

Aby wymagania akustyczne spełniały najwyższe oczekiwania, ekspert od akustyki musi pamiętać o wielu czynnikach. Jest to ogromne wyzwanie, ponieważ efekt końcowy musi skutkować równomiernym natężeniem dźwięku w każdym miejscu widowni, zrozumieniem prezentowanego przez aktorów głosu oraz wyrazistością utworów muzycznych. Jak to osiągnąć?

Skuteczną propozycją, jaką może zaoferować akustyk, jest odpowiednie ułożenie balkonów w sali, czy też sam jej kształt. W przypadku dużych pomieszczeń najlepsze rozpraszanie energii akustycznej można uzyskać, projektując je w kształcie odbiegającym od prostopadłościennego. Należy także pamiętać o materiałach budowlanych, a zwłaszcza o zastosowaniu odpowiednich płyt akustycznych, które dedykowane są takim obiektom. Wówczas idealnie tłumią one hałasy, takie jak ludzki głos czy zjawisko pogłosu. – wyjaśnia Paweł Polak, ze stowarzyszenia Komfort Ciszy.

Sprawdźmy pewien przykład

Jednym z budynków wyznaczających rytm muzyczny miasta Katowice jest siedziba NOSPR, czyli Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia. Uznawana jest za jedną z najlepszych sal koncertowych na świecie. Co przyłożyło się do uzyskania tak zadowalającego efektu?

Po pierwsze… beton pofałdowany, zapewniający różnorodne wgłębienia w ścianach. Służy on do rozpraszania dźwięków, a dźwięk wydawany przez instrument lub głos nie odbijają się od ścian. I tak zapobiega powstawaniu echa.

Po drugie… wełna mineralna, czyli naturalny, ekologiczny i trwały materiał o właściwościach wyciszających, który zapewnia akustykę na najwyższym poziomie.

Po trzecie… swoją rolę na sali odgrywają również balustrady okalające balkony, wykonane z prążkowanej sklejki brzozowej, odbijając dźwięk w stronę publiczności.

Jak więc widzimy, na doskonałą akustykę sal koncertowych, oper i filharmonii wpływa wiele czynników. Na pewno ich projektowanie jest dużym wyzwaniem dla architektów i akustyków. Warto jednak podkreślić, że na polskiej mapie muzycznej mamy wiele wyjątkowych budowli dedykowanych melomanom. Czy mieliście okazje odwiedzić tego typu miejsca?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

MIEJSCE NA TWOJĄ REKLAMĘ

spot_img

Najnowsze artykuły

Przeczytaj również