Na jakiej wodzie tworzone są kosmetyki?

Kupując ulubiony krem, balsam czy serum patrzymy na pojemność opakowania, ale czy zdajemy sobie sprawę, że w przeważającej części nabywamy wodę? Jest ona głównym składnikiem kosmetyków i stanowi około 70-80% każdego produktu. Woda pełni funkcję rozpuszczalnika i nośnika substancji aktywnych, ale to czy sama aktywnie działa na naszą skórę wiele zależy od jej składu. Najlepiej przyswajalna jest formuła zgodna z tą naturalnie występującą w organizmie. Kosmetyki bazujące na wodzie komórkowej są w 100% aktywne, a ich działanie bardziej intensywne.

Jesteśmy coraz bardziej świadomymi konsumentami. Coraz częściej sprawdzamy skład produktów przed ich zakupem. I dobrze, bo wybierając mądrze możemy uniknąć  nie do końca korzystnie działających na nas substancji. Lista składników  na etykiecie nigdy nie jest układana przypadkowo. Zgodnie z prawem, producenci powinni wymieniać składniki w kolejności malejącej – poczynając od tego, którego jest w recepturze najwięcej, po ten, którego zawartość w produkcie jest najmniejsza. W przypadku kosmetyków płynnych, w pierwszej kolejności najczęściej trafiamy na wodę (Aqua). Niestety, na wielu opakowaniach nie jest wyjaśnione, jaki rodzaj wody rzeczywiście zastosowano. A może być ich kilka. Kosmetyki Institute Esthederm, bazujące na opatentowanej przez NAOS, aktywnej wodzie komórkowej starają się zaznaczyć swoją wyjątkowość symbolem gwiazdki i wyjaśniając poniżej, że nie jest to woda destylowana czy źródlana, ale taka, która składem odpowiada wodzie zawartej w organizmie.

Woda komórkowa – czwarta postać wody

Inspiracją do powstania wody komórkowej, była woda obecna w naszej skórze. Z naukowego punktu widzenia, woda ta spełnia wszystkie kryteria leżące u podstaw ekobiologii.

Zgodnie z założeniami ekobiologii, NAOS postrzega skórę, jako ekosystem, który nieustannie się zmienia, zarówno pod wpływem naturalnych procesów fizjologicznych zachodzących w organizmie, jak i oddziaływania środowiska zewnętrznego w którym funkcjonuje. Ekosystem ten jest cennym, naturalny zasobem, który trzeba chronić w myśl idei CARE FIRST

– dr Malwina Zasada – Kisiel, Scientific & Training Manager NAOS.

Jest to woda stworzona tylko i wyłącznie z takich składników, które naturalnie w naszej skórze występują, albo swoją budową są bardzo podobne do tych występujących w naszym organizmie. Takie łatwo rozpoznawalne przez nasz organizm substancje są w stanie stymulować naturalne, biologiczne funkcje skóry. W sposób bezpośredni odpowiadają także na jej braki i uzupełniają niedobory.

Właściwości wody komórkowej są idealnie zgodne z cechami wody tkankowej, czyli takiej która otacza nasze komórki w ciele. Bierze udział w budowaniu i kształtowaniu molekuł oraz funkcjach metabolicznych zapewniając zdrową i piękną skórę. Płyny tkankowe występujące w naszej skórze, mają swoje określone parametry, a woda komórkowa się do tych parametrów bliźniaczo odnosi. Jakie cechy powinna zachowywać? Poniżej opisujemy 3 najważniejsze elementy, zwane trójkątem zdrowego organizmu.

Odpowiednia kwasowość

Jeżeli mówimy o pH, czyli bierzemy pod uwagę zawartość jonów wodorowych w roztworze wodnym i określamy przez to jego kwasowość bądź zasadowość. Odpowiednie pH ma duży wpływ na naszą skórę, która ma naturalnie kwaśne pH 5,5. Jeżeli zachowujemy komórki naskórka w odpowiednio kwaśnym środowisku, pozytywnie wpływamy na mikrobiotę skóry. Regulujemy przez to jej funkcje ochronne i tworzymy płaszcz ochronny dla skóry. Woda, którą pijemy ma pH neutralne, natomiast woda komórkowa zachowuje kwaśne pH6, podobnie jak woda tkankowa. Zachowuje więc naturalne parametry naszej skóry. Kwaśne pH jest też zapewnieniem naszej skórze bezpiecznej i prawidłowej aplikacji kosmetyków oraz działania antyoksydacyjnego.

Stężenie soli mineralnych

Dla zachowania żywotności komórek skóry istotne jest odpowiednie stężenie soli mineralnych zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz komórki. W środowisku idealnym naturalny kształt komórek nie ulega deformacji. Woda, w wyniku samorzutnego przepływu przemieszcza się zawsze do środowiska bardziej bogatego w sole mineralne. Jeżeli dochodzi do zubożenia środowiska, w którym komórka żyje, woda uchodzi do wnętrza komórki, co doprowadza do jej zniszczenia. Jeżeli sytuacja jest odwrotna, to znaczy mamy zwiększone stężenie soli mineralnych wokół komórki, również zaburzamy równowagę wewnętrzną, co doprowadza do odpływu wody z komórki i jej zanikania. Zatem środowisko optymalne dla zdrowia komórek budujących skórę powinno być izotoniczne, a wyrównane stężenie soli mineralnych powinno występować po obu stronach błony półprzepuszczalnej. Wtedy skóra hamuje ucieczkę wody z wnętrza organizmu oraz zapewnia ochronę przed wodą z zewnątrz.

Innowacyjne kosmetyki Institute Esthederm powstają we francuskich laboratoriach NAOS, firmy która jest właścicielem tej marki. Przeprowadzone badania wykazały, że woda destylowana nie wpływa na żywotność komórek, doprowadzając do ich rozkładu. W środowisku wody termalnej komórki również marnieją i zanikają, a ich przeżywalność utrzymuje się na poziomie 8-9%. To pokazuje jak duże znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania skóry mają kosmetyki zapewniające środowisko izotoniczne dla komórek.