Jak wybrać dyskretny i estetyczny aparat słuchowy?

aparat sluchowy

Chociaż najczęściej problemy ze słuchem występują u osób starszych, to wady takie nierzadko dotykają dużo młodsze osoby, a nawet dzieci. Kiedy jesteśmy aktywni zawodowo i borykamy się z niedosłuchem, zazwyczaj chcemy ukryć przed otoczeniem nasze dolegliwości. Pomocne w tym mogą być dyskretne i estetyczne aparaty słuchowe, które są obecnie dostępne na rynku. O jakich modelach mowa i czym kierować się podczas ich wyboru? Podpowiadamy. 

Czy aparat słuchowy może być niewidoczny dla otoczenia?

Wielu pacjentów, kiedy dowiaduje się o tym, że ich wada jest na tyle poważna, że będą musieli najprawdopodobniej do końca życia nosić aparat słuchowy, załamuje się. Wciąż w świadomości dużej części społeczeństwa aparat słuchowy postrzegany jest jako atrybut starszych osób. Dzięki postępowi technologicznemu obecne nowoczesne aparaty słuchowe wcale nie muszą być widoczne dla otoczenia. Oznacza to, że osoby, które zmagają się z wadą słuchu, mogą ukryć swój problem przed innymi. To dla wielu pacjentów bardzo istotne, by nie byli postrzegani przez współpracowników czy współtowarzyszy jako osoby chore. Obecnie niemal niewidoczne modele aparatów słuchowych to wersje wewnątrzuszne, które chowane są w uchu lub przewodzie słuchowym.

Jaki aparat wewnątrzuszny wybrać?

Aparaty słuchowe wewnątrzuszne uznawane są za bardzo dyskretne ze względu na to, że są umieszczone w uchu, bardzo blisko błony bębenkowej. Urządzenia takie na przykład na stronie https://akademiaslyszenia.pl/ dostępne są w kilku wersjach. Wśród najpopularniejszych można wymienić aparaty wewnątrzkanałowe CIC i IIC, które są obecnie najmniejszymi tego typu sprzętami dostępnymi na rynku. Umieszczane są bardzo głęboko w kanale słuchowym. Dlatego też są praktycznie niewidoczne dla otoczenia. 

Żeby je wyciągnąć, należy pociągnąć za malutki, wyciągany sznureczek, który bardzo często jest biały lub przezroczysty. Jeżeli są odpowiednio dopasowane, cechują się bardzo wysoką jakością dźwięku i są niezwykle dyskretne. Takie modele polecane są jednak w przypadku osób z lekkim i umiarkowanym niedosłuchem. Należy również dbać o ich odpowiednią pielęgnację, ponieważ są podatne na wilgoć i woskowinę.

Jaki aparat zauszny wybrać?

Osoby, które chcą wybrać dyskretny i estetyczny aparat słuchowy zauszny, również mają pewne możliwości. Tego typu modele będą jednak widoczne przez otoczenie, ponieważ jak sama nazwa wskazuje, umieszczane są za uchem. Sprawdzają się one jednak zwłaszcza w przypadku osób starszych, które mogą mieć problem z prawidłowym użytkowaniem modeli wewnątrzusznych, a także u małych dzieci. W niektórych przypadkach, kiedy stopień niedosłuchu jest znaczny, również rekomendowane jest stosowanie takich modeli. Obecnie dostępne są one już w znacznie mniejszych wersjach niż przed laty, a także w kolorystyce zbliżonej do odcienia skóry pacjenta. Dlatego choć będą widoczne przez otoczenie, to zdecydowanie nie rzucają się w oczy.